24

Sunday, September

Budownictwo i Architektura

Zagospodarowanie pokoju dziennego w bloku
 /  / Zagospodarowanie pokoju dziennego w bloku
Zagospodarowanie pokoju dziennego w bloku

Zagospodarowanie pokoju dziennego w bloku

Zagospodarowanie pokoju dziennego w bloku

Zagospodarowanie pokoju dziennego

Małe mieszkanko jednopokojowe typu kawalerka, oprócz tego , iż jest przytulne no i ekonomiczniejsze w utrzymaniu i sprzątaniu, posiada jedną wadę, otóż wymaga dużej inwencji twórczej żeby zaaranżować funkcjonalnie, z pomysłem i estetycznie takie lokum. Zazwyczaj ( ponieważ nie mamy innych pokoi) pokój dzienny w takim M musi spełniać wiele funkcji tzn. być jednocześnie pomieszczeniem gdzie spędza się czas, sypialnią, pokojem gościnnym, biurem lub miejscem do nauki oraz jadalnią. W taki wypadku nie jest prosto tak zaprojektować to pomieszczenie żeby spełniało te wszystkie funkcje naraz, a przy tym było w pełni funkcjonalne ( łatwe do poruszania się i uprzątnięcia) , estetyczne i nie zagracone. Jak zagospodarować pokój wielofunkcyjny? Oto kilka praktycznych pomysłów.

1. Moduły meblowe

Jednym z najbardziej praktycznych pomysłów dla bardzo małego pokoju jest zastosowanie tak zwanych modułów meblowych. Możesz zaopatrzyć się w meblościankę z wbudowanym łóżkiem i biurkiem lub zakupić łóżko, które można rozdzielić, tworząc z niego dwa. Pomyśl także o zakupie specjalnych stolików (jeden można zastosować jako biurko., a drugi na przykład jako szafkę nocną), które w przypadku jakiejś uroczystości lub obiadu rodzinnego połączysz, tworząc jeden duży stół. Wadą stosowania takich rozwiązań jest wrażenie tymczasowości wnętrza i mniej ?przytulna? atmosfera.

2. Rozwiązania przy klasycznym umeblowaniu

Kiedy zdecydowałeś się na ?klasyczny? wygląd pokoju, warto użyć kilku trików, dzięki którym szybko przekształcisz go w dowolny sposób, tworząc sypialnię, bawialnię i biuro. Kup składaną kanapę z ładną narzutą ? może być zarówno dwuosobowym łóżkiem, jak i sofą dla gości. Możesz także nabyć stolik-skrzynię. Otwieraj go od góry lub z boku, a w środku ulokuj książki lub niezbyt często używaną odzież. Po nakryciu obrusem lub postawieniu lampki ? tworzy stolik do pracy lub na kawę i ciasteczka. Pomyśl także o wykorzystaniu przestrzeni między sufitem a szafą ? w ładnych pudełkach mogą znajdować się tam dokumenty lub drobiazgi. Nie zapomnij o miejscu z boku szafy ? jak miałam okazję zaobserwować, doskonale sprawdza się tam wieszak na torebki lub na szlafrok. Tę przestrzeń możesz też zabudować, tworząc schowek na narty czy miotłę.

3. Praktyczne dekoracje, czyli co zrobić z biżuterią?

W małym pokoju łatwo uzyskać wrażenie przepełnienia, pamiętaj zatem, że dekoracje nie mogą przytłaczać. Rozważ ograniczenie się do paru świeczek i szkatułki na półce. Jeśli chcesz, na ścianie namaluj obraz lub powieś plakat w antyramie. Zastanów się też nad praktycznymi ozdobami. Co zrobić z biżuterią? Jeśli masz dużo kolczyków, zrób z nich praktyczną dekorację. Nad lustrem lub na dole półki powieś ładną wstążkę, w dowolnym kolorze (jej końce możesz przywiązać lub przykleić do mebla lub np. przytwierdzić pinezką). Na wstążce zawieś parami kolczyki. Jeśli boisz się, że spadną, przekłuj materiał zapinką od kolczyka. W pokoju wygląda to ciekawie, a ty nareszcie nie gubisz i nie niszczysz własnej biżuterii.

4. Kwiaty – prosty sposób na stworzenie miłej atmosfery

W pokoju wielofunkcyjnym trudno jest stworzyć ?atmosferę? nie ryzykując przy tym chaosu. Prostym rozwiązaniem są kwiaty. Umieść dwa lub trzy na parapecie i na szafie – nie zajmują tam miejsca, a zwykle prezentują się dobrze. Jeśli masz kwiaty bardziej odporne i niewielkie, np. kaktusy, możesz także włożyć je pomiędzy szyby w oknie. Rozwiązanie jest innowacyjne, a ty nie tracisz potrzebnej ci przestrzeni.

Zobacz podobne artykuły:

About the author:

Related posts